Sömürüye ve işsizliğe mahkum değiliz. Hakkımızı istiyoruz!

Kafe, bar, lokanta ve eğlence yerlerinde çalışan emekçiler sessiz kalmayacak:
Sömürüye ve işsizliğe mahkum değiliz. Hakkımızı istiyoruz!
Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle işsizliği, yoksulluğu zirvede yaşayan emekçiler olarak yapacak çok şeyimiz var.
Yan yana gelip, birliğimizi kurmadan taleplerimizin hayata geçme şansı yok. Çünkü pandemi geçse de, çalıştığımız yerler tekrar açılsa da dertler bitmeyecek, belki de patronlar artık bu sefer bizlere ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler.
Çalıştığımız yerlerin pandemi nedeniyle kapanması bizleri işsizliğe iten nedendir. Ancak mekanlar açıldıktan sonra da haklarımızın gasp edilmesi ve emeğimizin sömürülmesi önümüze çıkacaktır. Bunun için bir araya gelmek ve mücadeleyi büyütmek gerekiyor. Bugün bu duruma gelmemizdeki en önemli nedenin pandemi öncesinde gasp edilen haklarımız olduğunu unutmayalım.
Taleplerimiz ve mücadele başlıklarımız açıktır.
Kafe, bar, lokanta, eğlence yerleri vb… yerlerde sigortasız ve güvencesiz çalışmaya son verilmelidir. Herkesin sigortası yapılmalı, iş güvencesi sağlanmalıdır.
 
Pandemi döneminde emekçilerinin hakkı ücretli izindir. Tüm kafe, bar, lokanta emekçilerine pandemi desteği sağlanmalıdır.

İşletmeler kapalı kaldığı süre boyunca çalışanların temel ihtiyaçları karşılanmalıdır.
 
Unutmayalım, işyerlerinin açılması ile birlikte mücadele gündemlerimiz daha da sıcak hale gelecektir.
 
Bu anlamda en önemli telebimiz sigortalı, güvenceli çalışma ve eşit işe eşit ücret uygulamasına geçilmesidir.
  
Fazla mesai ve uzun çalışma saatlerine son verilmelidir


Çalıştığımız sektörde mobbing, baskı ve taciz çok yaygındır. Bunlara karşı örgütlü bir şekilde karşı durmak gerekmektedir.  

 
Hiçbir arkadaşımız kendini yalnız hissetmemelidir. Sınıf Tavrı tüm emekçilerin birlikte mücadelesi için vardır ve ancak örgütlü mücadele edersek daha güçlü olabiliriz.
 
Bizi işsizliğe ve yoksulluğa muhtaç eden bu lanet sömürü düzen elbette bir gün değişecektir. Ancak bunu değiştirme gücünün kendi elimizde olduğunu asla unutmayalım.
Sınıf Tavrı