Siz eğitimi değil, cebinizi düşünüyorsunuz!

Eğitim emekçilerinin toplum sağlığını düşünen ve sağlıklı bir okul ortamı yaratılması için yaptığı çağrıları "Okullar açılmasın" olarak yansıtan eğitim patronları ve Bakanlık, açıkça eğitim emekçileri ile halkı karşı karşıya getirmek istemektedir.

Eğitim emekçilerine karşı yapılan bu saygısızlıktan ötürü Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı özür dilemeli ve görevinden istifa etmelidir.


Eğitim emekçileri, eğitimin aksamasından yana değildir!


Eğitim emekçilerinin tek dileği, pandemi döneminde toplum sağlığına zarar gelebilecek hamlelerden kaçınılması ve eğitim için sağlıklı bir ortamın sağlanmasıdır.


Bu konuda Bakanlığın ve özel okulların üzerine düşen görevleri yerine getirme konusunda oluşan şüpheler kamuoyu tarafından paylaşılmaktadır. Özel ve devlet okullarının eğitim emekçilerinin kişisel çabalarına bıraktığı pandemiyle mücadele anlayışı, toplum sağlığını tehdit etmektedir.


Basına verdiği demeçlerde "eğitimin devam etmesi" gerektiğini bildiren eğitim patronlarının çabası, eğitim neferi olmak değil, cebine girecek liraların telaşına düşmekten kaynaklanmaktadır. Eğitim emekçilerinin pandemi süresince çalışmadığını iddia eden eğitim patronları, uzaktan eğitimle geceli-gündüzlü bir biçimde eğitim emekçilerini çalıştırdıklarını unutmuş mudur? Yoksa eğitim emekçilerinin haklarını kısa çalışma ödeneği ile gasp edip, üzerine konmak için mi bu yalanı söyleme gafletine düşüyor?


Eğitim patronları için ne eğitim önemlidir, ne toplum sağlığı, varsa yoksa ceplerine girecek milyonların hesabındadırlar. Kendisi de bir patron olan Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu süreçte aldığı tutumla şaşırtmamış, patron olmanın gereğini yapmıştır!


Eğitimde Sınıf Tavrı olarak, eğitim emekçilerine dönük bu karalama kampanyasını kınıyoruz.

Eğitim emekçilerini kamu ya da özel sektör ayrımı olmaksızın tüm eğitim emekçilerini bu haksızlığa karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz.


Eğitimde Sınıf Tavrı, eğitim emekçileri de dahil olmak üzere, tüm emekçilerin sağlıklı bir ortamda çalışma taleplerinin bir hak olduğunu hatırlatır, önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili geniş bir çalışmayı yayınlayacağımızı duyururuz.


Eğitimde Sınıf Tavrı

07.08.2020