PATRONLARA KORUMA, EMEKÇİLERE SEFALET!

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret bugün açıklandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile 2023 yılındaki net asgari ücret 8.500 TL olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı, yapılan bu zammı 2022 yılında toplam %50 zam yapıldığını söyleyerek ‘’müjdeledi’’! Yandaş medya, AKP’liler, bakanlar ve Cumhurbaşkanı, bu durumu gösteriye çevirdiler, emekçi halkımızın da bu gösteriye ortak olmasını istiyorlar. 
Emekçiler bu gösterişe ortak olmayacak!
Asgari ücrete toplamda % 50 zam yaptıklarını söylüyorlar, oysa temel tüketim ürünleri başta olmak üzere 2022 yılının başından bu yana fiyat artışlarının % 100’ün üzerinde olduğunu, gerçek enflasyonun %188’lere ulaştığını herkes bilmektedir. Emekçiler, göstermelik bu zam ile bir kez daha açlığa ve sefalete mahkum edilmiştir.
İşçimizi enflasyona ezdirmedik diyorlar. Oysaki işçiler bir kez daha ezilmiştir. Daha geçtiğimiz hafta, insanca yaşam talebi ile greve giden Bekaert işçilerinin grevini yasaklayan Cumhurbaşkanı, patronların yanında olduğunu bir kez daha ilan etmiştir. Ülkemizde, ‘’Kur Korumalı Mevduat Programı’’ gibi düzenlemeler ile patronlar zenginliklerine zenginlik katarken milyonlarca emekçi açlık sınırının altında ücrete layık görülmüştür. 
İşçi sınıfı örgütlenip ayağa kalkmadığı sürece bu sefalet düzeni son bulmayacaktır. 
Asgari değil insanca bir yaşam talebimizin patronların iktidarda olduğu bir sistemde gerçekleşmeyeceğini biliyoruz.

Sınıf Tavrı olarak çağrımız tüm emekçileredir: İnsanca bir yaşam ancak işçi sınıfının siyasi iktidarıyla mümkündür!

Eşitlikçi bir düzen ve insanca bir yaşam için tüm emekçileri yeni yılda örgütlü mücadeleye çağırıyoruz!

SINIF TAVRI