Karne notumuzu açıklıyoruz Eğitimi bu hale sokan Bakan Selçuk istifa!

Milyonlarca öğrenci 2020-2021 eğitim-öğretim yılının sonucu olarak bugün karne alıyor. Salgın süresince eğitim öğretim hayatı konusunda anlık kararlar alan, öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin değil, patronların çıkarlarını esas alan Bakan Selçuk, bu eğitim öğretim yılında da çuvallamıştır.


AKP'nin yıllardır özenle sürdürdüğü eğitimde gericileşme ve piyasalaşmanın önünü tam boy açan Bakan Selçuk bu görevi layığıyla yerine getirirken, eğitim emekçileri ve öğrenciler için ise "felaketi" göstermiştir.


Salgın süresince ne yaptığını bilmeyen eğitim patronlarına karşı Eğitimde Sınıf Tavrı olarak bir karne hazırladık. Eğitim emekçileri olarak Bakan Selçuk'a karnesini kendi ellerimizle gönderiyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz; eğitimi başarısızlığa sürükleyen Bakan istifa etmelidir.


Bu vesile ile eğitim hakkında patronların, tarikatların konuştuğu bir dönemde istifa talebimizi yükseltmek ve tüm emekçilerle birlikte "emeğin kürsüsünü" kurmak için, 19 Haziran Cumartesi günü Sınıf Tavrı'nın düzenleyeceği açık hava buluşmalarında biz de safımızı alıyoruz.


Bakan Selçuk'un karnesini kamuoyuna bu açıklama ile duyururken, eğitim emekçilerinin Bakan hakkındaki değerlendirmesini de ayrıca paylaşıyoruz:

" 2018 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Ziya SELÇUK, bakanlığı süresince birçok başarısız adım atmıştır. Kendisi de bir dershane patronu olan Ziya SELÇUK kamu okullarını da özelleştirmek için her türlü adımı atmış, eğitimde fırsat eşitliğini tamamen yok etmiştir.

Pandemi sürecinde de kendisinin ve kendisi gibi olan patron sınıfının çıkarlarını gözetmek adına, bir taraftan devlet okullarını kapatırken bir taraftan da özel okul ve dershaneleri açarak eğitimdeki uçurumu daha da arttırmıştır. Emekçi halkın çocukları evlerinde tablet, telefon, internet gibi imkânlardan yoksun bir şekilde eğitimden mahrum kalmıştır.

Öğrencileri sınavlara mahkûm eden Ziya SELÇUK ülkenin geleceğine bu şekliyle yön vermiş, emekçilerin çocuklarını geleceksizliğe mahkum etmiştir. Eğitimi dinselleştirmek adına her türlü adımı atmış, okullar camilerle iç içe girmiştir.

Hal böyleyken eğitim emekçileri olarak bizler tüm emekçi halkımız adına Ziya Selçuk’u beceremediği bakanlık görevinden istifaya davet ediyoruz."


Eğitimde Sınıf Tavrı

18.06.2021

Ziya Selçuk'un Karnesi