Eğitim emekçisi için kutlanacak değil, mücadele edecek gündür!

Bugün bir kez daha "Öğretmenler Günü" kutlanıyor. 12 Eylül faşizminin tüm emekçilerin olduğu gibi eğitimcilerin de örgütlülüğünü kırması üzerine türettiği 24 Kasım Öğretmenler Gününe bugün eğitimde ve ekonomide "iflas" tablosuyla giriliyor.


Ülkeyi yöneten bir avuç patronun ve tarikatçının elinde oyuncağa dönen eğitim sistemi ve ülke ekonomisi, emekçiler için bir felaket tablosuna dönüşmüştür.


İşsizlikle, yoksullukla, gericilikle terbiye edilmek istenen bir ülkenin eğitimcileri olarak, ortada kutlanacak bir gün göremiyoruz. Yıllar boyunca eğitim sistemini, kendi dar dünya görüşleri çerçevesinde şekillendiren AKP iktidarı, eğitim emekçisinin değerini adım adım yok etmiştir.


Eğitim sistemi çöken, kur-enflasyon-faiz sarmalı altında bir avuç para babasının çıkarlarının ülke çıkarları gibi gösterildiği bir ülkede, eğitim emekçilerinin kaderi diğer emekçi sınıfların kaderinden ayrı değildir.


Eğitim emekçilerinin kutlanacak günlere değil, mücadele edecek ve örgütlenecek günlere ihtiyacı vardır.


Biz eğitim emekçileri olarak, ülkenin yoksullaşmasına, emekçilerin sömürülmesine, eğitim sisteminin çökertilmesine ve gericiliğie karşı mücadelemizi büyütme çağrısı yapıyoruz.


Eğitimde Sınıf Tavrı olarak sözleşmeli, ücretli, memur yada işçi statüsünde çalışan tüm eğitim emekçilerini ortak örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.


Sadece gelecek nesillerin bizim eserimiz olması için değil, tüm emekçilerin kendi kaderini ele almaları için şimdi örgütlenme zamanıdır!


Eğitimde Sınıf Tavrı