Asgari değil insanca yaşamak istiyoruz!

2022 yılı asgari ücretin belirleneceği bu günlerde yeniden tiyatro çadırı kuruldu. Oyuncular belli; patronlar, siyasi iktidar ve yandaş sendikalar. Bu tiyatro oyununda, manipülasyon var, dalga geçmek var, hakaret var.
 
Çalışanların % 50’sine yakını asgari ücretle çalışırken, % 17’ye tekabül eden üç buçuk milyon civarındaki çalışan ise asgari ücretin altında çalıştırılmaktadırlar.
2021 yılındaki zaten asgari olmayan sefalet ücreti, temel tüketim mallarına yapılan fahiş zamlar ve döviz kurundaki yüzde yüze varan artışlar neden ile iyice eridi. 1 Ocakta bir maaş 385 dolar iken şimdi 230 dolar alınamıyor.
 
Başta temel gıda ürünleri olmak üzere her şeye yapılan fahiş zamlar karşısında emekçi halkımız çaresizlik içinde çırpınırken AKP’li ‘vekiller’ ülkede yoksulluk olmadığını, bolluk olduğunu söyleyerek hakaretlerine devam etmektedirler. Anlaşılan kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller diyen zihniyette bir şey değişmemiş ama emekçiler artık kuru ekmeği de alamaz hale gelmiştir. İstanbul’da yılbaşında bir buçuk lira olan ekmek şimdi iki buçuk lira olurken yakında 4 liraya çıkacağı söylenmektedir. Kışın domates yemezsek de olur tek tek alalım diyen bu zihniyetin çarşı, pazar ve market fiyatlarını bilmemesi mümkün değildir.
 
Kuru ekmek yiyorlarsa aç değiller zihniyeti halka hakaretten başka bir şey değildir. Her şeye fahiş zamların geldiği, bir mutfak tüpüne bir yılda yüzde yüz otuz zamlandığı en kötü kiranın 2.000 liranın altında olmadığı ülkemizin biz emekçilerin yarattığı değerler ve doğal kaynakları ile zengin olduğunu biliyoruz. Emekçi halkımız bu zenginlikte ancak asalak sınıfının saltanatına son verildiğinde faydalanacaktır.
 
Geçim sıkıntısını protesto eden, insanca yaşama taleplerini dile getiren emekçilere ise MHP liderinden, mafya bozuntularından ve çakma akademisyenlerden tehditler gelmektedir. İşçi sınıfının bu azılı düşmanlarını iyi tanımaktayız: Kemal Türkler’ in katledilmesinde talimatı vereni de tetikçileri de unutmadık. Mafya bozuntusu ve çakma akademisyenlere de bir çift lafımız var: işçi sınıfının gücünü bilmiyorsunuz, tokadını yememişsiniz.
 
Asgari değil inancanca yaşamak istiyoruz. Bakanın, yandaş sendikacıların iyimser konuşmaları manipülasyondan öte bir şey değildir. Madem asgari ücreti iyileştireceğinizi iddia ediyorsunuz o zaman kendi koyduğunuz kriterleri yerine getirin, AKP döneminde yenilenen asgari ücret yönetmeliğindeki tanımın karşılığını uygulayın, yönetmeliğin 4d maddesinde yazan ‘’Asgari ücret: İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret’’ tanımına ve karşılığına denk gelecek bir ücreti uygulayın.
 
Asgari değil, insanca yaşanılacak bir ücret için, bu çadır tiyatrosuna, bu köhnemiş düzene son vermek için, insanca bir yaşam, eşitlikçi bir düzen kurmak için, bu köhnemiş düzeni yıkıp, yeni bir ülke yaratmak için işçi sınıfının örgütlenip ayağa kalkmaktan başka çaresi bulunmamaktadır. Sınıf Tavrı olarak işçi sınıfının kendisini ve insanlığı kurtarmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmekten asla geri durmayacağız.