Yapı Kredi'de yalan düzenine son!

"Türkiye'nin en teknolojik bankası" olduğunu iddia eden Yapı Kredi Bankası, yeni teknolojik kullanımının önünü açma bahanesiyle yılbaşından beri yüzlerce işçiyi kapı dışarı etmiş durumda. Yapı Kredi'de işten atma dalgası haftabaşından beri hız kazanırken, bankanın yüzlerce emekçiyi daha aynı sebeple işten çıkartacağı iddia ediliyor.

Her yıl milyarlarca liralık kâr elde eden, milyonlarca lirayı reklam kampanyalarına harcamaktan çekinmeyen, üst düzey yöneticilerinin milyonlarca liralık ücreti kendine hak gördüğü bir bankada, "tasarruf ve teknolojik yatırımlar" öne sürülerek yüzlerce emekçinin kapı dışarı edilmesinin hiçbir açıklaması olamaz.

Bankada çalışan onbinlerce emekçiyi, günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedeflerle boğan, hedefleri baskı ve şantaj aracına çeviren banka yönetimi, düşen kâr oranlarını engellemek için başvurduğu işten çıkartma saldırısı, özünde kârlarını koruma hedefinden başka bir içeriğe sahip değil. Banka emekçilerinin, bugünkü kriz koşullarında haklı olarak istedikleri ücret artış taleplerini "işsizliğe sebebiyet verecek" reddeden banka yönetimi, bu ücret artışını toplu sözleşme sürecinde sağlamamasına karşın gene de işten çıkartmalara başvurmuş durumda.

Artık bu yalan düzeni Yapı Kredi'de sona ermek zorunda!

Sınırları kaldıran değil, sömürüyü arttıran bankada, emekçiler tehditlere boyun etmeden harekete geçmesi artık bir tercih meselesi değildir. Bankanın attığı her adıma karşı, "diyalog" yoluyla mücadele edilemez. Banka içinde hem sendika, hem patron şapkasını takanların Yapı Kredi'deki sorunları çözme şansı yoktur.

Yapı Kredi emekçisinin "hamasete" değil, mücadeleye ihtiyacı var.

Sınıf Tavrı, Yapı Kredi emekçilerinin sessizlik içinde boğulmasına karşı tüm emekçileri ses çıkartmaya, dayanışmaya ve işyerlerinde bir araya gelmeye çağırır.

Artık yeter, söz Yapı Kredi işçisinin!

Sınıf Tavrı

20.11.2019