Türk-Metal metal işçisini bir kez daha yarı yolda bırakmıştır!

130 bin metal işçisini ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi Türk-İş’e bağlı Türk-Metal tarafından MESS ile anlaşılarak imzalanmış bulunuyor. Türk-Metal’in altına imza attığı anlaşma Türk-Metal tarafından kötü politikacıların başvurduğu anlamsız rakamlar kullanarak başarı diye yutturmaya çalışılmaktadır. Bir dizi rakam kargaşası yaratarak altına imza atılan zam oranını yüzde 25 olarak sunan Türk-Metal metal işçilerine yalan söylemektedir. Alınan zam oranı % 17’dir!
Ne altına imza atılan bu oran ne de Türk-Metal’in tavrı bizleri şaşırtmıştır; sarı sendika bir kez daha üzerine düşeni yapmış, işçileri yarı yolda bırakmıştır.
Bunu artık normal karşılıyoruz, normal görmediğimiz ise, emperyalist tekellerin boyunduruğundaki kimi AB merkezli sendikaların zorlamasıyla sarı sendika Türk-Metal ile yapılan protokol ve bu protokol dolayısıyla Türk-Metal’in sermayeye karşı ortak mücadeleye çekildiğinin sanılmasıydı. Türk-Metal, patron örgütü MESS’e boyun eğerek bir kez daha tarihsel misyonunu yerine getirerek sermaye karşı ortak mücadelede işbirlikçi kimliğini bir kez daha teyit etmiştir.
Türkiye işçi sınıfının öncü gücü olan metal işçileri bu duruma sessiz kalmamalı, hakkının peşine düşmelidir. Biliyoruz ki sendikalara olan güven gün geçtikçe azalmakta, mevcut sendikalardaki yönetimlerin büyük sorumluluğu bulunuyor. Ancak asıl sorun işçilerin sendikalara üyelikleri olsa dahi örgütsüz olmalarıdır.
Sarı sendika alınan zammı, memura, emekliye ve asgari ücrete yapılan zam mı örnek göstererek başarı olarak savunuyor. Yani ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Ülkemizin ekonomik yükünü çeken metal işçileri bunu hak etmiyor. Patronlara ve işbirlikçi sendikacılara karşı metal işçileri ayağa kalkmalı, iş yerlerindeki komiteler aracılığı ile güçlerini birleştirip Türk-Metal tarafından imzalanan bu anlaşmayı buruşturup çöpe atmalıdır.
 
SINIF TAVRI