İYİ-SEN ve Sınıf Tavrı Atina'da iş güvenliği paneline katıldı


İYİ-SEN ve Sınıf Tavrı Atina'da iş güvenliği paneline katıldı


İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN), Yunanistan'da bulunan Attica Belediyesi İşçileri Sendikası'nın çağrısıyla gerçekleşen işçi sağlığı ve iş güvenliği paneline katıldı. Panele sendika yetkilileri, Dünya Sendikaları Federasyonu (DSF) Genel Sekreteri George Mavrikos  katıldı. 


Etkinliğe Tüm Militan İşçiler Cephesi (PAME) yetkilieri söz alarak başlarken, iş kazalarında yaşanan komplikasyonlardan söz edildi. Attica belediyesi işçileri ve konunun uzmanları da iş güvenliği konusunda sorunlara değinen konuşmalar gerçekleştirdiler. 


Etkinliğe katılan sendika heyetimiz adına Sınıf Tavrı Yönetim Kurulu üyesi Erkan Kılıç da konuşma gerçekleştirdi. Sözlerine Türkiye'de işçi sınıfının iş cinayetlerinde yaşadığı ağır tabloyu açıklayarak başlayan Erkan Kılıç, son yıllarda ortalama iki bin işçinin her yıl hayatını iş cinayetlerinde yitirdiğini hatırlattı. 

Üçüncü havalimanı işçilerinin geçtiğimiz Eylül ayında başlattığı direnişe de değinen Kılıç, sadece bu inşaatta resmi verilere göre 50'den fazla işçinin hayatını kaybettiğini, işçilerin güvenli ve güvenceli çalışma adına ayağa kalktığı vurgusunu yaptı. Sınıf  Tavrı ve İYİ-SEN'in işçilerin güvenceli ve güvenli mücadelesini savunduğunu hatırlatan Kılıç, tüm ülkelerdeki işçilerin bu konuda harekete geçmeye çağırdı. 


Etkinlikte sonunda İYİ-SEN heyetine katılımları ve mücadeleleri adına "teşekkür plaketi" de verildi.