Emek düşmanlarının attığı tokatın hesabı sorulacak!

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan bir eğlence mekanının bulunduğu binanın sahibi olan şahsın iki emekçiye attığı tokat dün itibariyle kamuoyunda geniş bir yankı uyandırmıştır. Mekanın bulunduğu binanın sahibi olduğu iddia edilen şahıs geçmişten bu yana Beşiktaş bölgesinde bulunan ve "mafyatik" ilişkileriyle tanınan bir kişilik. Bu şahsın iki emekçiye attığı tokat bütün emekçilere atılmış bir tokattır. 

Bu şahsın attığı tokat ücretli kölelik düzeninin somut bir resmidir. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Silivri'de bulunan Kale Kayış işçilerinin patron tarafından maruz kaldığı şiddette, Beşiktaş'ta iki emekçinin maruz kaldığı şiddette aynı zihniyetin ürünüdür. 

Sermaye düzeni, sömürünün düzeyini arttırdıkça fiziki saldırganlığını da arttırmaktadır. Sermaye düzeni, arkasına aldığı kolluk kuvvetlerine, yargıya ve siyasi iktidara fazlasıyla güvenmektedir. Ancak bu desteğe patronlar fazla güvenmesinler. Emekçileri kişiliksizleştirmeye, haklarını gasp etmeye alışan sermaye düzeni, emekçilerin tepkisini de arttırmaktadır. 

Beşiktaş'ta ve yakın zamanda Kale Kayış'ta işçilere atılan tokatın hesabı mutlaka sorulmalıdır. 

Sınıf Tavrı olarak, saldırıya uğrayan emekçilerin hukuksal süreçlerinde yanlarında olduğumuzu bildirir, atılan tokatın hesabını sormak için tüm işçileri örgütlü mücadeleyi büyütmeye çağrırırız. 

Sınıf Tavrı

30.05.2019